Kaip reguliuojamos vykdymo modulio vartotojų teisės?
Vartotojo galimybė matyti, koreguoti pirkimo vykdymo informaciją priklauso nuo jo rolės teisių bei funkcijų viešuose pirkimuose.
Informacijos prieinamumas pagal pirkimo vykdymo etapus:
I. INICIJAVIMAS - inicijavimo paraiškos informacija matoma faktiniam pirkimo iniciatoriui, pirkimo iniciatoriaus skyriaus vadovui, poreikio savininkui, pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui ar inicijavimo paraiškos derintojui, sistemos administratoriui ar super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių ar inicijavimo paraiškos derinimo, vizavimo, tvirtinimo etapo.
II. DOKUMENTŲ RENGIMAS - dokumentų rengimo informacija iki pirkimo vykdymo pradžios yra matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Pradėjus/įvykdžius viešojo pirkimo procedūrą ši informacija matoma pagal rolės teisę “Peržiūrėti visų/decentralizuotų pirkimų procedūros informaciją”.
III. PASIŪLYMŲ LAUKIMAS - susirašinėjimo su tiekėjais etapo informacija yra matoma tik pagal vartotojo funkcijas viešuose pirkimuose - pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
IV. PASIŪLYMŲ VERTINIMAS - gautų pasiūlymų vertinimo etapo informacija yra matoma tik pagal vartotojo funkcijas viešuose pirkimuose - pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
V. SUTARTIES SUDARYMAS - sutartį registruoti gali pirkimo vykdytojas ar sutarties rengėjas, sistemos administratorius bei super administratorius, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Pirkimo laiko juostos lange fiksuoti komisijos sudėtį, pažymėti pirkimo neįvykimo priežastis gali “Vykdyti pirkimą” teisę turintys vartotojai.
Pirkimo bylos peržiūros teisė vartotojams yra suteikiama pagal jų funkcijas viešuose pirkimuose.
Pirkimų planas - peržiūra neribojama.
Pasirengimo pirkimui etapo dokumentai - peržiūra neribojama.
Inicijavimo dokumentai - inicijavimo paraiškos informacija matoma faktiniam pirkimo iniciatoriui, pirkimo iniciatoriaus skyriaus vadovui, poreikio savininkui, pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui ar inicijavimo paraiškos derintojui, sistemos administratoriui ar super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių ar inicijavimo paraiškos derinimo, vizavimo, tvirtinimo etapo.
Pirkimo dokumentai - dokumentų rengimo informacija iki pirkimo vykdymo pradžios yra matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Pradėjus/įvykdžius viešojo pirkimo procedūrą ši informacija matoma pagal rolės teisę “Peržiūrėti visų/decentralizuotų pirkimų procedūros informaciją”.
Protokolai - informacija matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Paraiškos, pasiūlymai - informacija matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Pirkimo rezultatai - informacija matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių. Užregistravus sutartį ir faktiniam pirkimo iniciatoriui, pirkimo iniciatoriaus skyriaus vadovui, poreikio savininkui.
Pretenzijos - informacija matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Susirašinėjimas - informacija matoma pirkimo vykdytojui, viešojo pirkimo komisijos nariui bei super administratoriui, nepriklausomai nuo jo turimų vartotojo rolės teisių.
Skelbimai - peržiūra neribojama.
Deklaracijos - peržiūra neribojama.
Sutarties įvykdymo užtikrinimas - peržiūra neribojama.
Sutartys - peržiūra neribojama.
VPĮ 58 straipsnio 5 dalyje įtvirtintas sąrašas asmenų, kurie gali susipažinti su visa su pirkimais susijusia informacija.
Pažymėtina, kad dėl VPĮ 58 straipsnio 5 dalies taikymo teismų praktikoje vyrauja skirtingos pozicijos. Viena vertus, LApT yra nurodęs, kad tai baigtinis sąrašas asmenų, galinčių susipažinti su šia informacija ir kad tiekėjai nėra įtraukti į subjektų, galinčių susipažinti su tokio pobūdžio informacija, sąrašą. Kita vertus, LAT šiame kontekste yra pažymėjęs, kad, atsižvelgiant į įstatymų leidėjo valią skaidrinti viešųjų pirkimų konkursus, viešojo pirkimo komisijos protokolai, susirašinėjimas su konkursų dalyviais, jiems paskelbti sprendimai ir pan. pagal teisinį reguliavimą negali būti pripažinti komercine paslaptimi. Įvertinus teismų praktikoje nurodytus skirtingo pobūdžio išaiškinimus, pažymėtina, kad tiekėjų atžvilgiu ribojimas susipažinti su pirkimo procedūrų eigos informacija yra susijęs su tuo, kad tiekėjai susipažinti su perkančiosios organizacijos vidaus medžiaga yra apriboti ne apskritai, o tik laiko ir informacijos jautrumo atžvilgiu, t. y. kol nagrinėjami tiekėjų pasiūlymai viešojo pirkimo komisijos protokolai yra neviešinama informacija, tačiau perkančiajai organizacijai, paskelbus informaciją apie pirkimo rezultatus, ši informacija negali būti laikoma slapta, nebent ji pasižymi komercinės paslapties požymiais (detaliau žiūrėti VPĮ 20 straipsnio komentarą).
Taigi, VPĮ 58 straipsnio 5 dalyje nurodytas asmenų, kurie bet kuriuo pirkimo procedūrų metu gali susipažinti su visa pirkimo informacija, sąrašas:
I. Komisijos nariai (detaliau žiūrėti VPĮ 19 straipsnio komentarą). Komisijos narių funkcijos reglamentuojamos komisijos darbo reglamente, kurį rengia ir tvirtina ją sudariusi perkančioji organizacija. Paprastai komisijos nariams priskiriamos šios funkcijos: rengti skelbimus, informacinius pranešimus, skelbti pirkimo dokumentus, teikti tiekėjams pirkimo dokumentų paaiškinimus bei patikslinimus, rengti susitikimus su tiekėjais, atlikti vokų su pasiūlymais atplėšimo procedūras, tikrinti kandidatų ir dalyvių kvalifikacijos reikalavimų atitikimą, jų atitiktį patvirtinančius dokumentus, nagrinėti, vertinti, palyginti pateiktus pasiūlymus, priimti sprendimus ir pranešti dalyviams apie laimėtojo nustatymą, išnagrinėti gautas pretenzijas ir paruošti atsakymus ir pan. Dėl šių priežasčių komisijos nariai turi teisę susipažinti su visa informacija, susijusia su pirkimais, tačiau pasibaigus pirkimui, komisijos nariai iš esmės nebeturi tikslo susipažinti su konkretaus pirkimo informacija. Komisijos nariai prieš pradedant pirkimą turi pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (detaliau žiūrėti VPĮ 2 straipsnio 15 dalies komentarą) ir nešališkumo deklaraciją (detaliau žiūrėti VPĮ 2 straipsnio 19 dalies komentarą).
II. Komisijos posėdžiuose dalyvaujantys stebėtojai ir perkančiosios organizacijos pakviesti ekspertai (detaliau žiūrėti VPĮ 19 straipsnio komentarą). Stebėtojai (valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų ir visuomenės atstovai) turi teisę dalyvauti pirkimo procedūrose stebėtojų teisėmis, tai reiškia, kad jie neturi nei balso teisės, nei jokių kitokių įgaliojimų priimti atitinkamus sprendimus, susijusius su komisijos darbu. Tačiau siekiant sudaryti galimybes perkančiajai organizacijai skaidriai atlikti pirkimus ir tai parodyti visuomenei ar kitoms institucijoms, šie asmenys gali dalyvauti pirkimo procedūrose ir tokiu būdu susipažinti su pirkimo informacija. Perkančioji organizacija taip pat turi teisę, esant ekspertinių žinių poreikiui konkrečiu klausimu, pasitelkti ekspertus, kurie vykdytų savo ekspertų pareigas – pavyzdžiui, teiktų konsultacijas, vertinant pasiūlymų techninę dalį ir pan. Stebėtojai ir ekspertai turi pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (detaliau žiūrėti VPĮ 2 straipsnio 15 dalies komentarą) ir nešališkumo deklaraciją (detaliau žiūrėti VPĮ 2 straipsnio 19 dalies komentarą).
III. VPT atstovai (detaliau žiūrėti VPĮ 95 straipsnio komentarą). VPT atstovai turi teisę susipažinti su pirkimo informacija, kiek tai jai yra būtina vykdant paskirtas funkcijas, įtvirtintas VPĮ 95 straipsnyje.
IV. Perkančiosios organizacijos vadovas, jo įgalioti asmenys (detaliau žiūrėti VPĮ 19 straipsnio komentarą). Paprastai perkančiosios organizacijos vadovas ar jo įgaliotas asmuo yra komisijos pirmininkas, dėl to minėti asmenys turi teisę susipažinti su pirkimo informacija.
V. Kiti asmenys ir institucijos, turinčios tokią teisę pagal jų veiklą reglamentuojančius Lietuvos Respublikos įstatymus. Pavyzdžiui, teisę susipažinti su pirkimo informacija turi Specialiųjų tyrimų tarnyba[12].
VI. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu įgalioti ES ar atskirų valstybių finansinę paramą administruojantys viešieji juridiniai asmenys. Institucijos, administruojančios ES finansinę paramą, yra nurodytos Atsakomybės ir funkcijų paskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programoje[13]. Pavyzdžiui, CPVA, LVPA turi teisę susipažinti su konkretaus pirkimo informacija.